Své místo v českých zahradách si bobkovišeň vysloužila právem. Elegantní stálezelený keř okouzluje lesklými listy, které vzdorují zimním mrazům. Bujným růstem a bohatým olistěním zajišťuje soukromí a nenáročnou péčí prospívá i v rukou začínajících zahradníků. Zjistěte, co vše musíte vědět pro úspěšné pěstování bobkovišní.
Proč je bobkovišeň ta pravá pro vaši zahradu?
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) po staletí zdobila zahrady sultánů a králů v Balkánu a Kavkazu. V posledních letech však s elegancí aristokrata dobývá i české zahrady. Její lesklé, kožovité listy vypadají na zahradě atraktivně po celý rok. Právě stálezelenost je hlavní předností bobkovišně. Vaše zahrada zůstane zelená i v zimě, kdy ostatní keře shazují listy.
Hustě rostoucí bobkovišeň vytváří přirozenou zelenou bariéru, za kterou si můžete vychutnávat soukromí. Kromě toho, že dokáže odclonit zvědavé pohledy, zachytává prach a jakmile se rozroste v živý plot, tlumí také hluk z okolí. Zároveň vás potěší svou nenáročností. Roste téměř na jakémkoliv stanovišti.
Pro zajímavost: Svůj název získala bobkovišeň z důvodu, že její listy připomínají vavřín neboli bobkový list. Botanicky však patří do rodu Prunus společně s višněmi a třešněmi.
Co je důležité zvážit před výběrem aneb jedovatost bobkovišně
Ačkoliv bobkovišeň zdobí zahrady svou krásou, všechny její části obsahují kyanogenní glykosidy, které se v lidském těle přeměňují na kyanovodík. Zejména semena v černých plodech bobkovišně jsou toxická pro člověka i některá zvířata. Zajímavostí je, že ptáci mohou plody konzumovat bez jakýchkoliv následků, neboť jejich trávicí systém dokáže toxiny zpracovat.
Pěstování bobkovišně se odvíjí od výběru odrůdy
Na českém trhu je k dispozici několik odrůd bobkovišní lékařské, které se liší zejména vzrůstem a tvarem koruny. Mezi nejpopulárnější patří bobkovišeň Novita, která je klasikou mezi živými ploty. Vyznačuje se vynikající mrazuvzdorností, rychlejším růstem i svou robustností. Dorůstá totiž výšky 3 až 4 metry a nabývá okolo 2 m šířky. Nejčastěji se uplatňuje v městských zahradách a parcích. Její kompaktní tvar poskytuje výborné útočiště pro drobné ptactvo.
Mezi další oblíbené odrůdy bobkovišní patří Caucasica s úzkými zelenými listy, která dorůstá do výšky 4 m. Odrůda Etna je vhodná pro nízké živé ploty se svou 2metrovou výškou. Mezi nižší kompaktní kultivary patří Zabeliana s maximální výškou 1,3 m a Otto Luyken se vzrůstem mezi 1,2 až 2 m. Velkými kulatými a tmavě zelenými listy si vaši pozornost získá bobkovišeň Rotundifolia, která dosahuje výšky asi 3 m.
V případě, že vás nezaujala bobkovišeň Novita, nebo jiná odrůda, určitě si váš zájem získá alternativa, blýskavka Red Robin. Nabízí vlastnosti podobné bobkovišni, navíc s atraktivním barevným bonusem. Mladé listy mají červenohnědé zbarvení, které postupně přechází do sytě zelené barvy. Blýskavka dorůstá výšky kolem 3 metrů, zpočátku roste rychleji a poté se její růst zpomaluje a keř houstne.
Jak a kdy sázet bobkovišeň?
Nejlepší čas pro sázení bobkovišně nastává ve dvou sezónních oknech: na podzim nebo časně na jaře. Podzimní výsadba od poloviny září do konce října je vhodnější. Rostlina stihne před zimou vytvořit nové kořeny, ale ještě nezačne investovat energii do nadzemních částí. Druhou příležitost nabízí jaro od března do začátku května. Vyhněte se výsadbě v období mrazů. Keř by zbytečně strádal.
Výběr stanoviště k výsadbě
Bobkovišeň je nenáročná a poměrně přizpůsobivá, ale nejlépe prospívá na polostinných až stinných místech, chráněných před ostrým zimním větrem. Potřebuje mírně vlhkou, ale dobře propustnou půdu s mírně kyselým až neutrálním pH. Ačkoliv snáší i plné slunce, v takových podmínkách vyžaduje více zálivky. V polostínu lépe prosperuje a listy mají sytější barvu.
Postup výsadby krok za krokem
- Připravte půdu. Vykopejte jámu přibližně 1,5× širší a hlubší, než je kořenový bal. Promíchejte vykopanou zeminu s kompostem nebo kvalitním zahradním substrátem.
- Připravte sazenici. Prostokořenným sazenicím zkraťte příliš dlouhé nebo poškozené kořeny. U kontejnerovaných rostlin kořeny opatrně uvolněte a rostlinu vyjměte z nádoby.
- Vysaďte bobkovišeň. Umístěte sazenici do jámy tak, aby byl kořenový krček v úrovni okolního terénu. Zasypte ji směsí zeminy a substrátu a zeminu mírně okolo rostliny stlačte.
- Dopřejte jí zálivku. Bobkovišeň důkladně zalijte, aby se zemina usadila kolem kořenů (minimálně 10 litrů vody na jednu sazenici).
- Zahrňte okolí rostliny mulčem. Rozprostřete kolem keře 5 až 10centimetrovou vrstvu mulče (kůra, štěpka), která pomůže udržet vlhkost a omezí růst plevele.
Tip: Bobkovišně potřebují pro svůj bujný růst pravidelný přísun živin. Proto je ideálně 2× ročně hnojte (na jaře a na podzim).
Jak daleko od sebe sázet bobkovišně?
Rozestup mezi jednotlivými rostlinami závisí na vámi požadované hustotě a výšce habitatu. Abyste dosáhli robustního živého plotu, který rychle splyne v souvislou zelenou stěnu, vysazujte 2 až 3 rostliny na 100 cm. Pro solitérní výsadbu dopřejte keři asi 100 až 120centimetrovou vzdálenost od ostatních rostlin, aby se mohl přirozeně větvit. Při výsadbě podél plotu dopřejte bobkovišni dostatek prostoru na růst. Zasaďte ji cca 100 cm od plotu. Pokud bobkovišeň plánujete pravidelně stříhat, můžete si dovolit o něco menší odstup, okolo 60 cm.
Tip: Bobkovišeň Novita může v optimálních podmínkách dosáhnout šířky až 3 metry. Při plánování výsadby tedy dopředu myslete na její budoucí rozměry a respektujte vzdálenost od zdí, plotů a dalších keřů na zahradě.
Jak rychle roste bobkovišeň?
Rostlina dosahuje v závislosti na odrůdě maximální výšky 3 až 4 metrů a o něco menší šířky. Její růst je zpočátku středně rychlý, okolo 20 až 40 cm ročně. S postupem let se zpomaluje.
Jak a kdy ji stříhat?
Hlavní období pro střih živého plotu nastává koncem zimy a začátkem jara, v únoru a březnu. Tedy těsně před zahájením nového růstu. V tomto období rostlina nejlépe regeneruje a rychle vytváří nové výhony. Výhony můžete při jarním řezu zkracovat až o polovinu. Druhý, lehčí střih můžete provést na podzim. Při něm upravíte tvar a odstraníte nepravidelné výhony. Podzimní řez by měl být jen udržovací, aby bobkovišeň stihla zregenerovat před zimou. Mladé keře stříhejte 2× ročně, urychlíte jejich větvení do šířky.
Zapomeňte však na elektrické nůžky. Bobkovišeň je nezbytné stříhat ručně, zahradnickými nůžkami nebo ručními nůžkami na živý plot. Jedině tak nenarušíte lesklé sytě zelené listy. Řezem elektrickými nůžkami by jejich konce zasychaly a rušily celkový vzhled keře.
Pěstování bobkovišně v květináči
Radost ze stálezelené bobkovišně můžete mít, i když nemáte zahradu. Lze ji pěstovat také v nádobách. Vyberte dostatečně velký květináč o minimálním průměru 50 cm a s kvalitní drenáží. Pro sadbu využijte výživný a dobře propustný substrát. Volte některou z nižších odrůd. Bobkovišeň v květináči vyžaduje pravidelnější zálivku a ocení i přihnojování na jaře. V zimě ji umístěte na chráněné místo, aby nepromrzla.
Kde koupit kvalitní sazenice bobkovišní?
V naší nabídce najdete pečlivě vypěstované sazenice bobkovišní, které jsou připravené pro výsadbu na vaší zahradě. Stačí si jen vybrat.